Átkozottul éles manó

A skandináv kések hírnevüket kiváló élkialakításuknak, kis súlyuknak, magas használati értéküknek és összetéveszthetetlen megjelenésüknek köszönhetik. Amikor a vásárlók azzal az igénnyel álltak elő, hogy mindezt egy még kompaktabb formába sűrítsék, a kihívást a svéd Morakniv vállalat vállalta magára.

A Mora városából származó tervezők munkájának eredménye az Eldris modell lett, amit a gyártó találóan úgy jellemez: „kis kés nagy kalandokhoz”. Az elképzelést már első pillantásra sikerült megvalósítaniuk – ez a 143 mm-es eszköz mindössze 62 grammot nyom. A 59 mm-es pengehossz talán elsőre kevésnek tűnhet, a markolat pedig szokatlan, tojásdad formát kapott. A gyártó szerint azonban ezzel az éllel minden fontos feladat elvégezhető, és a kis penge méretének köszönhetően a kés a világ legtöbb országában megfelel a jogszabályi előírásoknak. A fogása is kényelmesnek ígérkezik, így az Eldrist egyaránt megszerethetik a kezdő természetjárók és a gyakorlott bushcraft-rajongók is. Ahogy a mondás tartja: „Bízz, de ellenőrizz” – úgy döntöttem, hogy alávetem ezt a tömzsi kis kést egy alapos tesztnek.

Hagyományos színek

A penge gerincénél 2 mm vastag, és a hazájukra büszke svédek rozsdamentes Sandvik 12C27 acélból készítik. Ha ezt a martenzites anyagot megfelelő hőkezelésben részesítik, a benne lévő szén és króm ötvözete kiváló kopásállóságot, jó korrózióállóságot és nagy keménységet biztosít számára. Nem véletlen, hogy a 12C27 acélt nemcsak vadász- és horgászkésekhez használják – korcsolyák és jégtörő fúrók is készülnek belőle. Természetesen a penge kedvelt scandi élkialakítással készült, amely egyetlen szög alatt fut végig. Így a késnek nincs hagyományos élfazettája, hanem a penge fokozatosan vékonyodik egészen az él vonaláig. Egyesek ezt a kialakítást a borotváéhoz hasonlítják – az ilyen penge könnyedén átvág fán vagy akár fagyott húson is, még akkor is, ha az izomrostokra merőlegesen szeletelünk vele. Ráadásul az ilyen él egyszerűen fenhető: nincs szükség segédeszközökre a szög és sík megtartásához, elég, ha a fenőkövön végighúzva követjük a vágásél síkját, miközben figyelünk arra, hogy a penge mindkét oldalát egyformán élezzük.

A markolat anyagául a Morakniv termoplasztikus gumit választott – egy könnyű, strapabíró anyagot, amely hajlításra nem reped, és még alacsony hőmérsékleten is megőrzi rugalmasságát. Amikor kézbe veszed az Eldrist, azonnal feltűnik, hogy kellemes tapintású is. Bár a markolat mindössze 84 mm hosszú, az én közepes méretű tenyerembe természetesen illeszkedett. Ehhez nagyban hozzájárul a gyémántmintás oldalsó textúra, valamint a kialakítás egészének formája az apró, de jól elhelyezett védőperemmel. Ez utóbbi inkább szimbolikusnak tűnik, de a hüvelyk- és mutatóujj tökéletesen illeszkedik a kivágásba, így a fogás stabil és kényelmes. Amikor pedig munkavégzés közben nagyobb erőkifejtésre van szükség, elég, ha a hüvelykujjad a penge hátára helyezed. Bár ez a rész nem kapott recézést, mégis biztonságosan megtámasztható, anélkül hogy nyomást vagy fájdalmat okozna.

A színváltozatokat illetően hatféle változat közül választhatunk. A konkrét árnyalatokat a tervezők nem véletlenszerűen választották ki – mindegyik szorosan kötődik származási helyük, Dalarna tartomány történelméhez. A fekete a faszenet szimbolizálja, hiszen Közép-Svédország erdeiben lépten-nyomon találkozni lehet a szénégetők maradványaival. A vörös a faluni rézbányákra utal, ahol több mint ezer éven át folyt a bányászat. A dalarnai kék megtalálható a helyi textíliákon, sőt maga a tartomány címere is ezt viseli.A moha-zöld árnyalatot a Siljan-tó körüli mély erdők ihlették. A palettát az élénk narancs és a markáns okker zárja – ezek a színek a 17. századi népi festészetből és azokból a népviseletekből származnak, amelyeket a mora-i lakosok már az ősidők óta hordanak.

Tűzgyújtóval és zárral

A svédek a szülőföldjük iránti büszkeséget a mindössze 17 grammos polimer tokban is megjelenítették. A „Made in Mora – Sweden” felirat mellett Dalarna címerét is megtaláljuk rajta: két keresztbe tett nyílvessző és egy királyi korona díszíti. Bár a tok első pillantásra rendkívül egyszerűnek tűnik, több praktikus részlettel is felszerelték. A legfontosabb talán a tok alján található két nyílás, amelyek sok skandináv késen megtalálhatók. Ezeknek köszönhetően nem gyűlik össze benne az esővíz, még akkor sem, ha túra közben hirtelen nyakon önt az ég. A nyílásokon keresztül ráadásul paracordot vagy bőrszíjat is fűzhetsz, így a kést a tokkal együtt könnyedén rögzítheted például a hátizsákodra vagy a mellényedre.

Keskeny profiljának köszönhetően az Eldris tokostul is könnyedén elfér a legtöbb nadrágzsebben vagy hátizsákban. A tok kialakítása lehetővé teszi, hogy a pengét mindkét irányból behelyezd, így jobb- és balkezesek számára egyaránt kényelmesen használható. Első ránézésre talán úgy tűnhet, hogy a kés nem fog elég stabilan ülni a tokban, de ez szerencsére alaptalan aggodalom. A markolat mindkét oldalán található rombusz alakú mélyedések – az úgynevezett Click Lock rendszer részei – pontosan illeszkednek a tok belsejében lévő kiemelkedésekhez. A behelyezéskor hallható kattintás biztosítja a záródást, és egyben nevet is adott ennek a megoldásnak. Többször is próbáltam kirázni a kést a tokból – ütögettem, rázogattam –, de a penge egyszer sem mozdult ki. A rögzítés valóban meggyőző.

A skandináv kések igényes rajongóinak a Morakniv egy különleges Eldris-verziót is készített, Neck Knife Kit néven. Egy kis felárért cserébe olyan kiegészítő szettet kapsz, amely tartalmaz egy masszív, 3 mm vastag fekete ejtőernyőzsinórt (paracord), egy tűzgyújtót (kresadlo), valamint egy patentos textilpántot. Hogyan használd a szettet? Először fűzd át a paracordot a tok alján található lyukakon, majd köss rá csomót. Ezután húzd rá a textilpántot a tokra, és told fel teljesen a szájáig. A pántot tekerd a markolat köré úgy, hogy a patenttel záródó fül a kést biztonságosan a tokban tartsa – ez szolgál másodlagos zárrendszerként arra az esetre, ha a Click Lock véletlenül nem tartana (a svédek ezért nevezik ezt a részt secondary lock-nak). A tűzgyújtót elhelyezheted a pánton vagy közvetlenül a paracordon, amellyel az egész szettet nyakba vagy táskára is akaszthatod. A kés így klasszikusan, „ejtőernyős” stílusban (markolattal lefelé) lóg, de a kétféle zárrendszernek köszönhetően még a legnehezebb terepen sem kell attól tartanod, hogy elveszíted.

Az erdőben otthon

Lehetőségem volt kipróbálni a kés két változatát is: egy okkersárga alapverziót és egy fekete nyakban hordható változatot. Az elsőt a természetben való tartózkodás alatt zsebben hordtam – és a minimális súlya miatt szinte észre sem vettem, hogy nálam van –, a másodikat a hátizsákra akasztva vittem. A Sandvik acél penge első feladata az volt, hogy egy kemény botot hegyesítsek meg. Már az első húzásoknál kiderült, hogy olyan éles, hogy sokkal kevesebb erő kellett hozzá, mint vártam. Olyan gyorsan fogyott az anyag, hogy ha nem fogtam volna vissza magam, alig marad belőle karó. Amint viszont a pontosságra kezdtem figyelni, és kevesebb nyomást gyakoroltam a késre, szinte pillanatok alatt tökéletes hegyet kaptam. Nem véletlen, hogy sok bushcraft mester kanalak, tálkák vagy sípok faragásához is előszeretettel használja az Eldrist. Hogy ne csak dicsérjem – néhány tulajdonos szerint a penge végénél található összetettebb élkialakítás megnehezíti az élezést. Én ezzel nem tapasztaltam problémát, és ami még fontosabb: a penge hosszú ideig megőrzi élét, még intenzív használat mellett is – így a fenőkövekre csak ritkán lesz szükség.

A teszt után egyértelművé vált, hogy a kés a kolbásszal vagy a rozskenyérrel is könnyedén elbánik. Valóban gyorsan és simán siklott az ételen, de egy nagyobb cipó szeletelésénél mégis jól jött volna néhány plusz centiméter acél. A kompakt penge viszont kimondottan ügyesnek bizonyult, amikor nyírfakéregből kellett taplót készíteni – a rövid, enyhén ívelt él tökéletes forgácsok kaparásához vagy „szőrös” gyújtósfa előállításához. Ezután elég volt megfordítani a kést, és a penge hátát használni tűzcsiholásra. A gyártó erre is gondolt, így a penge háta nem polírozott, hanem elég éles szélű ahhoz, hogy jól működjön tűzgyújtóval. A mellékelt firesteel szép szikrákat vetett, és egy praktikus kis bőrpántot is kapott, amelyet a pálcika végére tekerve biztosabb fogást nyújt. Így a viszonylag rövid, kb. 57 mm-es hossz sem okoz gondot a használat során.

Az elsőre szokatlan arányok ellenére a svéd kés kifejezetten praktikus segítőtársnak bizonyult. Jól kézbe illik, szinte bármit fel lehet vele szeletelni, és alig igényel karbantartást. Személy szerint a nyakban hordható szettet részesítem előnyben – így szabadon maradnak a zsebek, és biztosan nem felejtem el valahol az Eldrist. Kár is lenne érte, mert a dalarnai mesterek munkája valóban remekül sikerült.

A blog szerzője: Miroslav Mašek
A teljes Morakniv késkínálatot itt találod: Morakniv kések